Plastik PVC havasız yaşam şartları

Pvcforum

Kayıtlı Üye
Plastikten yapılmış PVC kapı pencerelerin içeriye hava almaması sağlık açısından tehlikeli mi?
Havasız ortamda yaşam ! Ne derece sağlıklı?
Özellikle kış aylarında gece uyurken içeriye oksijen girmemesi sağlığımızı olumsuz etkiler mi?
Bu konuda beni aydınlatmanızı rica ediyorum.

Root

Administrator
Plastikten yapılmış PVC kapı pencerelerin içeriye hava almaması sağlık açısından tehlikeli mi ?

Soru: Plastikten yapılmış PVC kapı pencerelerin içeriye hava almaması sağlık açısından tehlikeli mi? Havasız ortamda yaşam! Ne derece sağlıklı? Kış aylarında gece uyurken içeriye oksijen girmemesi sağlığımızı olumsuz etkiler mi? Bu konuda beni aydınlatmanızı rica ediyorum.

Cevap :

İnsanın yaşam kalitesi için su ve yemek kadar önemli olan etkenlerden bir tanesi de oksijendir. Oksijenin az olduğu bir yerde vücutta bir takım değişiklikler meydana gelebileceği gibi bu durum kandaki kırmızı kan hücresinin de yükselmesine neden olacaktır. Kısacası burada havasız alanlarda oksijenin az olduğu düşünülecek olursa ilk dikkat edilmesi gereken faktörlerin başında ortamın havalandırılması gelmektedir. Günümüzde üretimi gerçekleştirilen PVC’lere baktığımız zaman özellikle ısı tasarrufu yönünden çok güçlü ve fayda sağlamış olduğu görülüyor. Ancak siz evinize ya da ofisinize taktırmış olduğunuz PVC’lerinizi zaman zaman açmazsanız bu durumda ortamın havasız kalmasına neden olacağınızdan dolayı bu durum sağlığınızı da olumsuz yönde etkileyecektir. PVC’ler için genel bir tanımlama yaparsak çevre dostudur. Ancak çevre dostu olması demek sizin onu doğru kullanmayacağınız anlamına gelmeyecektir. Hangi ürün olursa olsun mutlaka siz onu olması gerektiği şekilde kullanmanız gerekir.

Gelelim yukarıda da belirtilmiş olduğu gibi Havasız ortamda yaşam! Ne derece sağlıklı? Sorusunun yanıtını bulmaya. Eğer ki bir neslin sağlıklı olması ve bu şekilde sağlıklı kuşaklar yetiştirilmesi isteniyorsa o zaman mutlaka bir takım önlemlere dikkat etmek gerekiyor. Mesela havasız ortamları düşünürseniz burada küflü duvarlar, oksijensiz bir ortam nem ve rutubet kaçınılmaz bir sondur. Bunun içinde her insanın evini ya da bulunduğu yeri belli zamanlarda havalandırması gerekiyor. Bu aynı zamanda ortamdaki pis kokunun da dışarıya atılması demek olacaktır. Havasız ev sağlığın yanı sıra kişinin konforunu da önemli ölçüde etkiler. Havasız ortamda uzun süre kalan bir insanda baş ağrısından tutunda yorgunluk haline varıncaya kadar her durumla karşılaşılabilir. Şimdi burada bir tespit yaparsak insanların % 80’i gün boyunca kapalı ortamlarda kalmak durumunda kalıyor. Dolayısıyla bu da hava kirliliği ve solunan havanın kalitesini düşüren bir faktör oluyor.

Kış aylarında ise genellikle insanlar soğuk havadan uzak durmak istediği için kapı pencereleri sıkı sıkı kapatırlar. Oysaki bu özellikle de çocuklarda bir takım bulaşıcı hastalıkların görülmesine neden olacaktır. Evde kapalı bir ortamda hasta olan birisi evin ya da çalışanların sağlıklarını da önemli ölçüde etkileyecektir.