Konbuyu başlatan #1

Root

Administrator

PVC Boru Nedir?

PVC denilen üretim maddesi esasında yapay bir polimerdir. Doğada kendiliğinden oluşan çok sayıda moleküler dizilimlere polimer adı verilmektedir. PVC ise bugün birçok yapı sektöründe olduğu gibi herhangi bir tesiste oluşturulmuş yapay bir polimerdir. Poli Vinil Clorür isminin kısaltılmış şekli bilinen en yaygın ismi olmuştur. Petrol & tuz veya doğalgaz & tuz bileşenlerinden, petrokimya tesislerinde yüksek ısı düzeylerinde üretilen bu polimer çeşitli katkı maddeleri ve şekillendirmeler ile plastik halini alır ve bu şekilde kullanılır. PVC boru fiyatları, bahsedilen üretim yöntemleri sayesinde en uygun maliyetlerde kalmaya devam etmektedir. İçeriğindeki bileşenler, üretim aşamalarında maruz kaldığı destekleyici uygulamalar sayesinde PVC borular hem esnek hem de yüksek dayanıklılık sahibidir.

PVC Kullanımının Geçmişi

PVC malzeme ilk olarak 20. Yüzyılın ilk çeyreğinde keşfedilmiş, yapı malzemelerine bir alternatif olabileceği fark edildikten sonra 1930’lu yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. 2. Dünya Savaşı’nın doğurduğu yüksek düzeyde üretim ihtiyacına önemli ölçüde cevap verebilmesiyle birlikte PVC’nin önemi artmıştır. Bugün özellikle son 30 yıldır akla gelen hemen her yapı malzemesinde ya doğrudan ya da bir kısmında PVC malzemeye şahit olmak mümkündür. Geri dönüşüme imkân tanıyan özelliği, doğayı kirletmeden yüksek üretim miktarlarına çıkılabilmesi, kullanım alanlarının her geçen gün biraz daha genişlemesi ile birlikte PVC ürünleri ve PVC boru fiyatları da düşük maliyetlerini korumaktadır.

Boru İmalatında PVC Hâkimiyeti

Temiz su, atık su, ısınma suyu tesisatları, konutlarda veya iş yerlerinde kullanılan su ihtiyacına yönelik tüm boru ihtiyaçları, kanalizasyon boruları gibi daha saymadığımız birçok farklı alanda klasik üretim malzemesi demir borulardı. Ta ki PVC boru fiyatları ve teknik özellikleri ile ön plana çıkıp yapı sektörünün yıldızı olana dek. Demir boruların dayanıklılık konusunda herhangi bir sorunu olmamasına karşın ağırlığı, yüksek maliyeti ve pas tehlikesi gibi sebepler yüzünden zamanla popülerliğini kaybetmiş ve yerini PVC borulara bırakmak zorunda kalmıştır. PVC borular hem esnek oluşları, hem de hafif ve uzun ömürlü oluşlarıyla daha uzun yıllar yapı sektörünün birinci basamağında yer alacak gibi görünüyor.

Kaynak: https://www.pvcforum.com/

PVC Boru Hakkında Diğer Makalelerimiz
PVC Boru
Pvc Boru Modelleri
PVC Boru fiyatları