PVC DOĞRAMA NEDİR?

Root

Administrator
Katılım
12 May 2018
Mesajlar
229
Reaction score
11
PVC DOĞRAMA NEDİR?
PVC daha öncede belirttiğimiz gibi Poli Vinil Clorür kelimesinin kısaltılmış olarak kullanılmış halidir. Petrol ya da doğalgaz ile birlikte tuzdan üretilmekle birlikte formülüne baktığımız zaman CH2-CH2 şeklinde belirtilmiştir. PVC üretimi sırasında çeşitli maddelerden harmanlanır ve sonrasında yüksek sıcaklık verildikten sonra şekillenerek plastik haline gelir ve kullanılmaya başlar. PVC yüksek oranda klor içerir dolayısıyla burada yanma derecesi oldukça yüksektir ve yanmaya başladığında da kendiliğinden sönebilir. Bunun içinde yapılarda ahşaptan çok daha fazla tercih nedeni olarak görülmektedir. PVC çok yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında ise bozulmaya başlayacaktır. PVC bir polimerdir ve diğer polimerlere oranla çok fazla katkı maddesi barındırmaktadır. Bunun içinde PVC plastik olan bir malzemenin de maliyetine baktığımız zaman oldukça düşük olmuştur. PVC genel olarak çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Özellikle PVC doğramalar nerelerde kullanılır derseniz burada size geniş bir açıklama yapabiliriz.

PVC NERELERDE KULLANILIR?
Öncelikle PVC’nin tarihine baktığımız zaman ilk olarak 1920’li yıllarda sentezlenmiştir. Ancak 1930 yılına gelindiğinde kullanılmaya başlamıştır. 2. Dünya savaşından sonra da kullanımı hızlı bir şekilde artmış geçen 20-30 yıllık süre içerisinde en çok tercih edilmiş olan ürün olarak tescillenmiştir.
PVC doğramalar inşaat sektöründe ciddi anlamda bir kullanım oranına sahiptir. Pencere, profil,kapı,panjur ve boruların üretimi gerçekleştirilerek kullanım alanları gelişmeye başlamıştır. Zamanla PVC’den yapılan ürünler kullanım kolaylığı sağlamasının yanı sıra tıpta da kullanım alanı oluşturulmaya başlamıştır.
PVC konusunda insanlar genellikle kapı ve pencere olarak bilmektedir ancak günümüz teknolojisinde kullanılmış olan araçlarda da PVC’ler bir hayli kullanılmaktadır. Örneğin döşeme, paspas, cam fitil ve silecekler PVC ile birlikte uzun ömürlü kullanım sağlamıştır. PVC için söylenecek en doğru şeyin de hayatımızın her alanında geniş bir kullanım alanının olduğu bilinmektedir.PVC DOĞRAMALARDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR;

PVC doğramalarda bir takım hususlara dikkat edilmesi gerekiyor. Böylece bu malzemeleri ilk günkü gibi kullanmak mümkündür.
Temizlik ve bakımlarının düzenli yapılması
Üzerinde bulunan boya ve bantları kazımadan temizlemek
Temizlik için kullanılmış olan deterjanların partiküllü olmamasını sağlamak. Krem ve sıvı formdaki temizleyiciler PVC doğramalar için önemlidir.
 
Üst