PVC FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Root

Administrator
Katılım
12 May 2018
Mesajlar
229
Reaction score
11
PVC FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?
PVC bugün yapı piyasasına baktığımızda en fazla satılan ürünlerin başında geliyor. Dolayısıyla çok fazla tercih edilmesinin de belli başlı nedenleri var. Bunun için hazırlamış olduğumuz bu makalemizde PCV fiyatları nasıl hesaplanıyor bu konu üzerine yoğunlaşmak istedik. İlk önce metretül tanımını yaparak başlamanın daha doğru olacağı görüşündeyim.
PVC Pencere Sektöründe Metretül Tanımı
Metretül hesaplanırken elde olan malzemenin yalnızca boyu dikkate alınır ve bu şekilde hesaplanan bir birimdir. PVC pencere ve kapı sistemlerinde kullanılmış olan ana PVC profillerin uzunluklrı belirlenirken de metretül olarak hesaplama yapılır. Pencere imalatında ve fiyat olarak hesaplama yönteminde burada yön olarak metretül belirleyici olacaktır. Fakat burada işin cam, aksesuar, mermer, işçilik ve montaj bölümleri metretül hesabına dahil tutulmaz.
Metretül Tanımı Neleri İçine Alıyor?
  • Pencere kasası, kanatı, orta kayıt profilleri ana aksamlardır.
  • Profillerin içerisinde bulunan yardımcı saclar yani bağlantı elemanları olan vide takoz ve çektirmeler.
  • Çıta
  • Conta
Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi metretül içerisinde bulunan malzemeler bir pencere ve kapının yapılma tekniği olarak kullanılmak zorundadır. Bu aksamların olmaması söz konusu değildir. Dolayısıyla burada fiyatı belirleyen faktörler arasında kullanılmış olan bu malzemelerin miktarları, şekilleri ve fonksiyonları belirleyici olacaktır. Bir pencerenin standart olması ve kaliteli olmasını da bu malzemelerin testlerden geçtikten sonra başarısının kanıtlanmasıyla eksiksiz hale gelmiş olacaktır. Yani hiçbir PVC satıcısı veya üreticisi bu malzemeler üzerinde değişiklik ya da eksiltme gibi bir şey yapamaz.Bahsetmiş olduğumuz bu durumların dışında kalan fonksiyonlar yani aksesuarlar kullanıcının isteğine göre de şekillenebilmektedir. Yani bu kez de hesaplama yapılırken aslında bir anlamda kullanılacak olan malzemenin çokluğuna göre fiyatlarda farklılıklar olacaktır. burada bahsedilebilecek bir konu ise her pencerenin mutlaka standart olması gerekiyor. bunun dışında uygulanacak olan yöntemler konusunda da satıcının kullanıcıya bilgi vermesi ve hatta gereksiz isteklerden yaşanabilecek sorunlar konusunda açıklayıcı olması gerekir.

Bu doğru bir imalat ve program oluşturmanın da ana koşulu olacaktır.

Son olarak toparlamak gerekirse hesaplama yapılırken metraj, metretül, açılım, pervaz, mermer dahil edilerek hesaplama yapılır diyebiliriz.
 
Üst