Root

Administrator
Katılım
12 May 2018
Mesajlar
258
Tepkime puanı
19
PVC Geri Dönüşüm
Yapı ve farklı alanlarda kullanılan malzemelerden bir tanesi PVC 1920 yılında ilk defa üretilmiştir. Üretiminden sonraki 10 yıl içerisinde çok fazla kullanılmasa da özellikle 1930 yılından itibaren çok daha fazla kullanılmaya başlanmış ve giderek yaygınlaşmıştır. PoliVinilClorür adı ile de bilinen bu malzemenin çok fazla avantajı olduğu için zaman içerisinde klasik yapı malzemelerinin yerini almayı başarmıştır. PVC geri dönüşüm olanağı çok yüksek bir malzemedir. Bunun dışında içerisinde yer alan klorür sayesinde yanma sıcaklığı çok fazladır ve bu malzemeler çok zor yanmaktadır. Bunların dışında diğer malzemelere göre çok daha ucuz olması ise en önemli özelliklerinden bir tanesi olarak dikkat çekmektedir. Ucuzluğunun yanında çok rahat üretim yapılması ve kolay monte edilmesi gibi hususlar da son derece etkilidir.
PVC geri dönüşüm işlemine uygun bir maddedir. Genel bir ifade ile plastikten üretilen bu ürün diğer plastik malzemeler gibi geri dönüşüme uğrayabilmektedir. Sert bir plastik olmasından dolayı diğer malzemelerden çok daha fazla dayanıklı olması ile bilinen PVC geri dönüşüm konusunda diğer plastiklerden daha büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Bu ürünler geri dönüşüme gönderildikten sonra farklı ürünler yapılabildiği gibi yeniden PVC de üretilebilmektedir. Geri dönüşüm konusunda PVC’nin avantajlı olmasının en önemli nedeni bu ürünlerin büyük olması ve kolay bir şekilde fark edilmesidir. Sokağa ya da doğaya atıldığında rahat bir şekilde görülmekte ve ilgili kişiler bunları alarak geri dönüşüme göndermektedir. Diğer plastik ürünler doğaya atıldığından küçük olduğundan dolayı zor bir şekilde fark edilirken PVC’de durum çok daha farklıdır.
PVC geri dönüşüm bakımından yukarıda bahsedilen nedenlerden dolayı önemli bir avantaja sahiptir. Bilindiği plastik malzemeden yapılmış olan ürünler doğaya atıldıklarında yok olmamakta ve bu da doğanın kirlenmesine neden olmaktadır. Böyle olumsuz bir durumun yaşanmaması için geri dönüşüm işlemi çok büyük bir önem taşımaktadır. Söz konusu işlem sayesinde plastikler tekrar kullanılabilir ham maddelere dönüştürülmektedir. Bu da hem doğanın temiz kalmasına hem de ürünlerin tekrar kullanılarak maddi anlamda tasarruf sağlanmasına neden olmaktadır.

 


Uzman

Kayıtlı Üye
Bayan Group
Katılım
22 May 2018
Mesajlar
10
Tepkime puanı
1
Avrupa Birliği içinde ortak bir çevre politikası oluşturulmasının en temel sebepleri, çevre kirlenmesinin siyasal sınırları tanımaması olgusu ve yaşam kalitesinin daha da yükseltilebilmesi için doğal yaşam koşullarının sağlıklı bir biçimde devam ettirilmesinin ve geliştirilmesinin gerekliliğidir.

İnsan yaşamında kullanılan tüm ürünlerin çevre ve insan sağlığı, güvenlik açısından etkileri düşünülerek Avrupa ‘da ve dünyada yeni yaklaşımlar geliştirilmeye başlanmıştır. Bu kapsamda Avrupa Birliği de 2000 yılından itibaren VINYL 2010(The Voluntary Commitment of the European PVC Industry) adlı PVC Endüstrisi Gönüllü Avrupa Kurulu oluşturmuştur. Bu kurul sadece PVC üreticileri için değil, PVC dahil PVC katkı malzemeleri üreten endüstriyi de içine almaktadır. Bu kapsamda, Avustralya 2008 yılı başından itibaren, içinde ağır metaller bulunduran plastik maddeleri ülkesine kabul etmeyeceğini açıklamış bulunmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde de, kurşun ve benzeri ağır metallerin, PVC ürünlerinde kullanılması yasaklanmıştır.

Oluşturulmuş olan Vinyl 2010 Kurulu içinde yer alan ECVM (The European Council of Vinyl Manufacturers), ESPA ( The European Stabilisers Producers Associations) ve EuPC’nin( European Plastic Converters)aldığı kararla, 2000 yılının tüketim miktarlarını baz alarak, aşağıdaki oranlarda ağır metalar içinde en yaygın olarak bilinen kurşun kullanımını azaltacağını taahhüt etmektedir.
 
Üst