Konbuyu başlatan #1

Root

Administrator
PVC Geri Dönüşüm
Yapı ve farklı alanlarda kullanılan malzemelerden bir tanesi PVC 1920 yılında ilk defa üretilmiştir. Üretiminden sonraki 10 yıl içerisinde çok fazla kullanılmasa da özellikle 1930 yılından itibaren çok daha fazla kullanılmaya başlanmış ve giderek yaygınlaşmıştır. PoliVinilClorür adı ile de bilinen bu malzemenin çok fazla avantajı olduğu için zaman içerisinde klasik yapı malzemelerinin yerini almayı başarmıştır. PVC geri dönüşüm olanağı çok yüksek bir malzemedir. Bunun dışında içerisinde yer alan klorür sayesinde yanma sıcaklığı çok fazladır ve bu malzemeler çok zor yanmaktadır. Bunların dışında diğer malzemelere göre çok daha ucuz olması ise en önemli özelliklerinden bir tanesi olarak dikkat çekmektedir. Ucuzluğunun yanında çok rahat üretim yapılması ve kolay monte edilmesi gibi hususlar da son derece etkilidir.
PVC geri dönüşüm işlemine uygun bir maddedir. Genel bir ifade ile plastikten üretilen bu ürün diğer plastik malzemeler gibi geri dönüşüme uğrayabilmektedir. Sert bir plastik olmasından dolayı diğer malzemelerden çok daha fazla dayanıklı olması ile bilinen PVC geri dönüşüm konusunda diğer plastiklerden daha büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Bu ürünler geri dönüşüme gönderildikten sonra farklı ürünler yapılabildiği gibi yeniden PVC de üretilebilmektedir. Geri dönüşüm konusunda PVC’nin avantajlı olmasının en önemli nedeni bu ürünlerin büyük olması ve kolay bir şekilde fark edilmesidir. Sokağa ya da doğaya atıldığında rahat bir şekilde görülmekte ve ilgili kişiler bunları alarak geri dönüşüme göndermektedir. Diğer plastik ürünler doğaya atıldığından küçük olduğundan dolayı zor bir şekilde fark edilirken PVC’de durum çok daha farklıdır.
PVC geri dönüşüm bakımından yukarıda bahsedilen nedenlerden dolayı önemli bir avantaja sahiptir. Bilindiği plastik malzemeden yapılmış olan ürünler doğaya atıldıklarında yok olmamakta ve bu da doğanın kirlenmesine neden olmaktadır. Böyle olumsuz bir durumun yaşanmaması için geri dönüşüm işlemi çok büyük bir önem taşımaktadır. Söz konusu işlem sayesinde plastikler tekrar kullanılabilir ham maddelere dönüştürülmektedir. Bu da hem doğanın temiz kalmasına hem de ürünlerin tekrar kullanılarak maddi anlamda tasarruf sağlanmasına neden olmaktadır.

 


Üst