Root

Administrator
Katılım
12 May 2018
Mesajlar
258
Tepkime puanı
19

PVC Nedir?

Plastikler insanların günlük yaşamının hemen her alanında karşılaştığı maddelerden bir tanesidir.Plastiklerden üretilmiş farklı malzemeler bulunmakta olup bunlardan bir taneside PVC’dir. PVC nedir sorusunun en basit cevabı ise Poli Vinil Clorür adı verilen bir plastik türüdür. Çok geniş bir kullanım alanına sahip olmasından dolayı kimyasal endüstrinin en değerli ürünleri arasında gösterilmektedir. PVC’ler farklı alanlarda kullanılsa dahi bunun büyük bir bölümü yapı sektöründe kullanılmaktadır. Dünyada kullanılan toplam PVC malzemesinin yarısı bina malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bunun temel nedeni ise bu malzemenin hem ucuz hem de çok kolay bir şekilde monte edilebilir olmasıdır. Bu zamana kadar binalarda geleneksel malzemeler yanibeton ve ahşap kullanılan bazı bölümlerde artık PVC kullanılmaktadır.

PVC nedir konusundaki bir başka husus ise bu malzemenin bazı özellikleri ile ilgilidir. PVC üretiminde içerisine farklı katkı maddeleri eklenmektedir. Bunlardan bir tanesi olan klorür son derece önemli bir özelliği bu malzemeye kazandırmaktadır. Kloratomu genellikle plastiklerin içerisinde yer almamaktadır. PVC içerisinde bulunan klor, bu malzemenin yanma sıcaklığını artırmaktadır. Yani yanması zorbir plastik türü olarak dikkat çekmektedir ve bu da güvenlik açısından çokciddi bir avantaj sağlamaktadır. PVC alev ile tutuşturulduğu zaman bir süresonra kendiliğinden sönmektedir. Bu özelliği tahmin edilenin aksine yangınlarakarşı dayanıklılık sağlamaktadır.

PVC ilk olarak 1920’liyıllarda bulunmasına rağmen kullanımı 1930’lu yılları bulmuştur. II. Dünya Savaşından sonra ise çok daha fazla kullanılmaya başlanmıştır. PVC nedir konusunda bir başka husus isebu malzemelerin çevreye verdiği zararla ilgilidir. Bütün plastikler gibi bu malzemeler doğada yok olmamaktadır. Fakat diğer plastiklerden farklı bu malzemelerin çok büyük hacimli olması kolay bir şekilde fark edilmesine neden olmakta ve bu da çevreden rahatlıkla toplanmasına neden olmaktadır. Bunun dışında neredeyse olumsuz bir özelliği olmayan bu malzeme sağlık alanından yaşam alanlarına kadar çok farklı yerlerde etkin olarak kullanılmaktadır.Ayrıca hobi malzemesi olarak da kullanılan PVC çok kolay monte edilmesi sayesinde yeni ürünlerin yapımında etkin olarak kullanılmaktadır.


Kaynak: https://www.pvcforum.com/
 


Root

Administrator
Katılım
12 May 2018
Mesajlar
258
Tepkime puanı
19
PVC, yaygin deyimi ile "vinil" , (poli vinil clorür) kelimesinin kisaltilmis seklidir ve petrol (veya dogalgaz) ile tuz'dan petrokimya tesislerinde üretilen, formülü -(ch2-ch2) olan bir polimer türüdür. Bu polimer, çesitli katki maddeleri ile harmanlandiktan sonra yüksek sicakliklarda sekillendirilerek plastik haline getirilir ve kullanilir. PVC, polimer zincirinde klor atomu tasiyan ender termoplastiklerdendir. Klor içermesi nedeni ile pvc'nin alev alma sicakligi yüksektir, alev tutustugunda kendiliginden hemen söner. PVC çok yüksek sicaklarda termal olarak kolaylikla bozulur ve korrozif bir gaz olan hidroklorik asit çikarir. Pvc, diger polimerlere kiyasla daha fazla miktarda ve çesitte katki maddesi ile karistirilabilir. Bu nedenle de, PVC plastik malzemenin maliyeti nispeten düsüktür; genel ve çok amaçli kullanim saglar. PVC, polietilen'i takiben en çok kullanilan bir polimer türüdür.
 

ondayedi

New member
Katılım
1 Tem 2018
Mesajlar
2
Tepkime puanı
2
Pvc nedir ?

Polimer maddesi, insanların günlük yaşamlarının vazgeçilmez maddeleri arasında kendine yer bulmaktadır. Oldukça geniş olan polimer ailesinin önemli üyeleri arasında kendine yer bulan PVC yani poli vinil klorür, aynı zamanda modern yapay malzeme olarak da bilinmektedir. Dünya üzerinde var olan iki doğal kaynak olan tuz ve petrolden üretilmekte olan PVC, ticari dünyada da gelişmiş olan ilk plastikler arasında kendine yer bulmaktadır. Günümüz dünyasına bakıldığı zaman PVC yalnızca kapı ve pencerelerde kullanılmıyor. Bununla beraber çocuk oyuncakları, birbirinden farklı spor malzemeleri, torba ve şişe yapımı, otomobil döşemeleri, piller, kredi kartları, yiyecek kapları, elektrik izolasyon malzemeleri, serum tüpü, kan torbası, ameliyat eldivenleri gibi akla gelen gelmeyen pek çok farklı alanda kullanılmaktadır ve kullanmaya da devam edilmektedir.
 
Moderatör tarafında düzenlendi:

eLiza

Kayıtlı Üye
Bayan Group
Katılım
16 May 2018
Mesajlar
215
Tepkime puanı
7
Tarihçe
PVC


PVC, endüstriyel üretimdeki en uzun geçmişe sahip en eski sentetik malzemelerden biridir. İlk tarihi, farklı zamanlarda farklı yerlerde birden fazla ve tesadüfi keşif ve ticari uygulama için başarısız görevler.

İlk araştırmacılar, 19. yüzyılda en az iki kez PVC'yi yanlışlıkla keşfettiler. Birincisi, 1838'de Fransız fizikçi ve kimyacı Henri Victor Regnault tarafından, ikincisi ise 1872'de Alman Eugen Baumann tarafından yapıldı. Her iki durumda da, polimer güneş ışığına maruz bırakılmış yeni keşfedilen vinil klorür gazının içinde beyaz bir katı olarak ortaya çıktı. Malzemenin çalışması zordu ve hiç kimse ticari uygulamaların zorluğunu bilmiyordu.


1913 yılında Alman mucit Friedrich Heinrich August Klatte PVC'yi patent aldı. Onun yöntemi güneş ışığı ile vinil klorür polimerizasyonu kullanılır.
BFGoodrich şirketi, giderek artan maliyetli doğal kauçuk için sentetik bir replasman geliştirmek için endüstriyel bilim adamı Waldo Semon'u işe aldığında Birleşik Devletler'de en önemli atılım gerçekleşti. Onun deneyleri tekrar polivinil klorür üretti. Ancak materyal 1920'lerde yaşanan durgunluktan dolayı tehdit altındaydı ve Semon'un PVC fikrini kumaşlar için suya dayanıklı bir kaplama olarak tasarladığı gerekçesiyle terk edildi. Satışlar hızla genişleyen ürün yelpazesi ile hızla yayıldı. Talep, İkinci Dünya Savaşı sırasında, askeri gemilerde kablolamayı yalıtmak için PVC'nin geleneksel malzemenin yerini hızla almasıyla tekrar hız kazandı.

1950'lerde, daha birçok şirket PVC üretmeye başladı ve dünya çapında önemli ölçüde artış gösterdi. Geliştiriciler hızlı bir şekilde, on yıl boyunca yenilikçi kullanımları ve dayanıklılığı arttırmak için rafine edilmiş yöntemleri, bina esnasındaki uygulamaların kapılarını açmayı çabuk buldular. 20. yüzyılın ortalarına doğru, beş şirket PVC üretiyordu ve PVC için çığır açan kullanımlar, ya da bilindiği gibi 'vinil', 1960'larda görülmeye devam etti. Şişirilebilir yapılar ve kumaş kaplamalarda vinil bazlı bir lateks kullanılmış ve aynı zamanda PVC'nin dayanıklılığını geliştirmeye yönelik yöntemler geliştirilerek, inşaat endüstrisindeki uygulamalara izin verilmiştir.

PVC ürünleri hızla inşaat sektörü için gerekli oldu; plastiğin ışığa, kimyasallara ve korozyona karşı direnci, bina uygulamaları için en iyi seçenek olmuştur. Malzemelerin aşırı sıcaklığa karşı direncine yapılan iyileştirme, PVC'nin binlerce ev ve endüstriye su ulaştırmasına izin verdi. 1980'lerde yirmi şirket PVC üretiyordu. Günümüzde PVC, polietilen ve polipropilenden sonra dünyanın en çok satılan üçüncü ürün plastikidir. PVC'nin düşük maliyeti, mükemmel dayanıklılığı ve işlenebilirliği, sağlık, BT, ulaşım, tekstil ve inşaat gibi onlarca endüstri için tercih edilen malzemedir.
 

eLiza

Kayıtlı Üye
Bayan Group
Katılım
16 May 2018
Mesajlar
215
Tepkime puanı
7
PVC, polivinil klorür anlamına gelir, ancak muhtemelen en iyi vinil olarak bilinir. PVC en çok kullanılan plastik malzemelerden biridir ve toplumun herhangi bir yerinde, kamusal alanda, işte ve evin dört duvarı içinde PVC ile tanışırsınız. PVC'nin çok yaygın olması, malzemenin teknik özelliklerinden, düşük fiyatından ve diğer şeylerin yanı sıra sayısız çevresel faydadan kaynaklanmaktadır. Uzun dayanıklılık, geri dönüştürülebilirlik, düşük ağırlık ve minimum bakım. 100 yılı aşkın bir süredir çok sayıda sosyal ihtiyacı karşılamanın yanı sıra, PVC aynı zamanda geleceğimiz ve plastiğin karşı karşıya kaldığı birçok zorluk için eşsiz bir fırsat sunmaktadır. On yıllarca hedeflenen çalışmanın yanı sıra Avrupa düzeyinde büyük çevresel yatırımların ardından, bugün PVC endüstrisine dairesel ekonomide bir ön koşucu ve hem Avrupa Komisyonu hem de BM tarafından diğer sanayi sektörleri için bir rol modeli adı verilir ..
 

Editör

Kayıtlı Üye
Katılım
13 May 2018
Mesajlar
53
Tepkime puanı
4
Günlük Yaşamda PVC

PVC, hayatımızı daha kolay, daha güvenli, daha rahat ve daha keyifli hale getirmeye yardımcı olur. Bu çok yönlü malzemeden üretilen ürünler, topluma çeşitli yararlar sağlar ve gelişmiş yaşam standartlarına katkıda bulunur.
 
Üst