Konbuyu başlatan #1

Root

Administrator
PVC Pencere Nedir?

Yapay polimer ailesinin belki de en büyük üyesi olan PVC (Poli Vinil Klorür), birçok yapı sektöründe olduğu gibi pencere imalatında da son 30 yıldır ciddi ilerlemeler kaydetmiş ve tercih sıralamalarında ilk sırada yerini almıştır. Dolayısıyla PVC pencere markaları da bu artıştan payını almış ve PVC pencerelerde ciddi ilerlemeler kaydedilmesini sağlamışlardır. Temel olarak petrol ve tuzdan üretilen PVC petrokimya tesislerinde tamamen yapılsak değişikliklerle yapı plastiği haline getirilme işlemidir. Bugün PVC malzeme sayesinde pencereden tesisat borularına, çocuk oyuncaklarından kan torbası, eldiven gibi birtakım tıbbi araç gereçlere, kredi kartlarından elektrik izolasyon malzemelerine, otomobil döşeme ve silecek sistemlerinden yiyecek & içecek kaplarına kadar akla gelebilecek her alanda üretim yapılabilmektedir.

PVC Pencere Sağlığa Zararlı mıdır?

Bugün kullanıcım oranları ne kadar yüksek olursa olsun PVC ürün kullanıcılarının aklına en çok takılan konu söz konusu plastik malzemenin sağlığı olumsuz etkilediği düşüncesidir. PVC malzemenin üretim hammaddeleri ve PVC pencerelerin yüksek yalıtım kabiliyetleri düşünüldüğünde bu durumun yersiz bir endişe olmadığı aşikârdır. Fakat burada esas olan PVC pencere markaları, üretici ve satıcılarının insanları doğru ve eksiksiz bilgilendirmeleri gerekliliğidir. Öncelikle bilinmelidir ki PVC malzemenin sağlığa olumsuz etkisi, özellikle kanserojen maddelere dair endişeler bundan yıllar öncesinde kalan bir konudur. Gelişen teknoloji ile olası tüm zararlı etmenler henüz üretim aşamasında bertaraf edilerek tamamen steril ve sağlıklı ürünlerin üretildiği fabrikalar mevcuttur. PVC üretim tesisleri, fabrikaları sıkı denetimlerden geçirilmekte, gerekli güvenlik önlemleri en üst düzeyde alınmaktadır.

Alüminyum, Ahşap, PVC Pencere

Konut ve iş yerlerinde pencere kasaları için alüminyum, ahşap veya PVC malzeme tercih edilmektedir. Günümüzde sayısal olarak birinci sıra PVC’ye aittir. Sebepleri ise son derece makul ve mantıklıdır. PVC pencere markaları bu konularda gerekli bilgilendirme ve tanıtımlar sayesinde önemli adımlar atmaktadırlar. PVC pencere yapısal olarak hafiftir, konumlandığı yapıya ekstra yük olmaz ve montajı hafifliği sayesinde daha kolaydır. Ayrıca PVC yalıtım konusunda net olarak bir otoritedir. Hem ısı hem de ses konusunda sadece camı açık veya kapalı tutmak bu konudaki üstünlüğünün anlaşılması için yeterli olacaktır.

Kaynak: https://www.pvcforum.com